Collegedag 2025: de veranderende rol van data en patiënt

De toekomst van medicijnbeoordeling stond maandag 19 mei centraal tijdens de jaarlijkse CBG Collegedag. Sprekers uit de regulatoire en farmaceutische wereld én patiëntvertegenwoordigers gingen met elkaar in gesprek over de veranderende rol van data en patiënten.

Hertz, de prachtige concertzaal van TivoliVredenburg in Utrecht, was net als vorig jaar het decor voor de Collegedag. Artsen, apothekers, wetenschappers, patiëntvertegenwoordigers, dierenartsen en vertegenwoordigers van de farmaceutische industrie en overheid spraken over de grote veranderingen in de wereld van geneesmiddelenontwikkeling, -beoordeling en -bewaking. 

Kunstmatige intelligentie en nieuwe soorten data: volgens de bijna 500 aanwezigen in de zaal zijn dat de grote factoren waar we nu en in de nabije toekomst rekening mee moeten houden. Dat concludeerden dagvoorzitters Jasper-Hugo Brouwers (hoofd Bestuurlijke Zaken & Geneesmiddelgebruik) en Marjon Pasmooij (hoofd afdeling Wetenschap) van het CBG naar aanleiding van een peiling onder het publiek. 

Ook noemden veel aanwezigen de nieuwe Europese wetgeving én patiëntenparticipatie als invloedrijke factoren op geneesmiddelenontwikkeling de komende jaren. Die onderwerpen sloten naadloos aan bij het thema van 2025 van de CBG Collegedag: 'De toekomst van medicijnbeoordeling: de veranderende rol van data en patiënt’.

Vergroot afbeelding
In een van de keuzesessies stonden de mogelijkheden van nieuwe data bij medicijnbeoordeling centraal.

Keuzesessies: patiënten en data

De ochtend werd afgesloten met twee keuzesessies. Deelnemers konden kiezen voor een bijeenkomst over de veranderende rol van patiënten in geneesmiddelenontwikkeling en hoe het perspectief van patiënten daarin wordt meegenomen, óf over of nieuwe soorten data de traditionele medicijnontwikkeling kunnen aanvullen en transformeren. 

In laatstgenoemde sessie spraken Collegelid Eric Boersma en Carla Jonker (CBG/EMA) met vier verschillende sprekers over de veranderende rol van data in medicijnbeoordeling.  

Amos de Jong (UMC Utrecht) vertelde over decentralized trials (thuisstudies) en hoe deze van waarde zijn voor het medicijndossier. Amr Makady (Johnson & Johnson) sprak over het gebruik van Real-World Evidence in de gehele cyclus van een product en het belang van federated data networks. Daarna nam Katrien Oude Rengerink (CBG) de aanwezigen mee in de Clinical study data pilot (voorheen Raw data pilot) en hoe bestaande data anders is te gebruiken om regulatoire vragen te beantwoorden. Jeroen Koomen (CBG) sloot af met een presentatie over het gebruik van simulatiemodellen in de beoordeling van medicijnen. 

Vergroot afbeelding
Tijdens een van de keuzesessies kwam de veranderende rol van de patient ter sprake.

In de keuzesessie over de veranderende rol van patiënten gingen sprekers met verschillende achtergronden met elkaar in gesprek over de kansen en uitdagingen van het betrekken van patiënten bij de ontwikkeling en beoordeling van geneesmiddelen. 

Op het podium deelden Roelie Marinus (CBG), Ruth Cohen (CCMO), Lieke Steinmeijer (Pfizer) en Diana Hoekstra-Kwast (patiëntvertegenwoordiger en -expert) hun ervaringen. Het werd een eerlijk, inspirerend en constructief gesprek tussen de sprekers en de deelnemers in de zaal, begeleid door Collegelid Carina Pittens.

Vergroot afbeelding
Meet the regulators: in gesprek met andere bezoekers en CBG-medewerkers tijdens de CBG Collegedag 2025.

Netwerken en kennismaken

Traditiegetrouw stond de dag natuurlijk ook weer in het teken van netwerken en kennismaken met vertegenwoordigers van diverse afdelingen bij het CBG. Bij verschillende stands konden de bezoekers in gesprek met CBG-collega’s, bijvoorbeeld over de nieuwe timeslot tool voor farmaceutische bedrijven, over het tegengaan van desinformatie over geneesmiddelen, óf met de collega’s van Bureau Diergeneesmiddelen.

We kijken terug op een geslaagde editie van de CBG Collegedag!